NAUJIENOS

Vitalijus Mitrofanovas: reikia ne kalbų, o konkrečių veiksmų

Kategorija:

Miestas:
„Taip ir norisi pasakyti, kad nuo kalbų apie regioninę politiką jau pavargome: arba imkimės konkrečių veiksmų ir priemonių, arba pasakykime, kad jos nėra ir nebus. Šiandien regionų balsas – šauksmas tyruose. Kad ir regionams stiprinti skirta paramos jaunai šeimai priemonė. Juk daugiausia paraiškų sulaukta iš savivaldybių, esančių arčiau Vilniaus, Kauno, Klaipėdos. Jei norime, kad regionuose kurtųsi jauni žmonės, galbūt tas lėšas ir reikėjo proporcingai paskirstyti regionams?“ –  svarsto Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.
Merui abejonių kelia ir Regioninės plėtros įstatymo pataisose pateiktas siūlymas regioninės plėtros taryboms suteikti juridinio asmens statusą ir atskirti nuo Regioninės plėtros departamento prie Vidaus reikalų ministerijos. „Gali atsitikti taip, kad jei nebus garantuotas šio juridinio vieneto finansavimas, gali pasitraukti šiuo metu regioninės plėtros tarybose sutelkta žmogiškasis potencialas. O dėl finansavimo gali visko atsitikti.  Pasakys, kadangi tai regiono pavaldumo įstaiga, ieškokite ir finansinių galimybių jai išlaikyti. Žinant tai, kad daugelis įstaigų, kaip „Investuok Lietuvoje“, „Versli Lietuva“ laikosi ne iš šalies biudžeto, o iš ES lėšų, klausimas, ar ir tas naujas vienetas nebus pakabintas regionams išlaikyti“, – mintimis apie siūlomas regioninės politikos naujoves dalijasi meras.

 Svarbiausias žingsnis – pasidalijimas funkcijomis

Vitalijaus Mitrofanovo pastebėjimu, pirmiausia reikėtų apsispręsti, kokios funkcijos tenka regionams. „Merai ir tarybos nariai esame išrinkti savose savivaldybėse ir pirmiausia atstovaujame savos savivaldybės gyventojų interesams, – sako meras. – Tad reikia apsispręsti, kas turi būti sprendžiama regiono mastu. Deja, kol kas matome tik jovalą. Kad ir valstybės institucijų išdėstymas. Akmenę aptarnauja Mažeikių sodros filialas, teismas – Telšiuose.  Kai kalbama apie lobizmą, nepotizmą, matant tokį valstybinių įstaigų išdėliojimą, imi manyti, kad tai labiausiai ir pasireiškia valstybės institucijose: kas turėjo daugiau pažinčių, pas tą ir atsidūrė padaliniai.“

Prestižinės profesijos – tik centre?

Pasak Akmenės rajono mero, kai kurie centrinės valdžios sprendimai atvirai žemina regionus. „Kalbu apie darbuotojų trūkumą. Prasidėjus mokėjimams iš privačių fondų, staiga susigriebta, kad trūksta  finansų specialistų. Atsiranda valstybės prestižinių profesijų sąrašas, į kurį įrašytiems asmenims, pasirodo, galima mokėti labai didelius atlyginimus. O kodėl valstybė prestižine profesija nepadarome, tarkime, architektų? Daugelyje savivaldybių šių specialistų labai trūksta“, – dar vieną problemą kelia Vitalijus Mitrofanovas.

Didžiausias pasiekimas – pritrauktos investicijos

Meras pasidžiaugia, kad pastaraisiais metais Akmenės rajonas šoktelėjo aukštyn daugelyje sričių. Be abejo, tam didelė įtaka Laisvosios ekonominės zonos, kuri jau turi operatorių ir kad jau sulaukta stambių investuotojų. Sėkmingai įgyvendinami ir ES finansuojami projektai. O jų daugiau nei pusšimtis. Bendra projektų vertė – apie 77 mln. eurų.
„Be abejo, tai, kad Akmenės rajonas padarė didelį šuolį, yra visos savivaldybės komandas titaniško darbo rezultatas. Ir savivaldybėms metami kaltinimai, kad jose per daug darbuotojų, tikrai  žeidžia. Juk su ES finansuojamais projektais viso labo dirba tik šeši žmonės“, – pabrėžia meras.
Jo teigimu, atkeliavusios investicijos sudaro sąlygas plėtotis smulkiajam verslui. Verslui skatinti centrinė valdžia kiekvienai savivaldybei skyrė lėšų, atsirandančių surenkant gyventojų pajamų mokestį, tačiau už tas lėšas Finansų ministerijai privalu teikti ataskaitas. „Iš kur Finansų ministerijoje tiek specialistų, kurie turės sužiūrėti 60 savivaldybių ataskaitas?  Nemanau, kad ir savivaldybėms skirtas lėšas reikėjo taip griežtai įrėminti. Galbūt pagaliau reikia labiau savivaldybėmis pasitikėti“, – svarsto Vitalijus Mitrofanovas.
Nuo šių metų pradžios Akmenės rajone startavo autobusų maršrutai, jungiantys Naująją Akmenę, Akmenę, Ventą ir Papilę, kuriais keliaujant bilietas kainuoja tik vieną eurą. Iš sutaupytų socialinėms reikmės skirtų lėšų nupirkti žemagrindžiai, pritaikyti žmonėms su negale ir mamoms su vežimėliais, autobusai su gerai veikiančia WI-FI sistema. „Dabar dirbame su dar vienu projektu – akmeniečio kortele, kuri Akmenės rajono gyventojams sudarys galimybes autobusais važinėti nemokamai. Svečiams teks susimokėti eurą, gal šiek tiek daugiau“, – naujausius pokyčius rajone pristato meras ir priduria, kad šiuo metu dar peržiūrimi autobusų judėjimo grafikai. Galbūt ateityje į pavėžėjimo projektą įsitrauks ir kaimyniniai rajonai.

 Planuose – baseinas

Meras tikisi, kad šį rudenį bus pradėta sporto komplekso su baseinu ir reabilitacijos centru statyba, kurią viliasi užbaigti iki šios kadencijos pabaigos. „Kadangi negalime skolintis, dalies darbų tenka atsisakyti, kad užtektų lėšų numatytų objektų statybai, – pabrėžia Vitalijus Mitrofanovas. – Labai puikiai suprantu gyventojų pageidavimus, kad visur būtų šaligatviai, apšvietimas, tvarkingos gatvės, tačiau, norint pasiekti tikslą, tenka rinktis. Svajonių galime turėti daug, bet norint džiaugtis rezultatu, reikia išsigryninti vieną-du tikslus.“


Justė Brigė
Paskelbta "Savivaldybių žinios", 2020 Nr. 2

Braškinis pyragas – tortas

Šviežių bulvių plokštainis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama