NAUJIENOS

Spaudos konferencija „Pagalbinio apvaisinimo įstatymo įgyvendinimas“


Miestas:
2017 m. vasario 2 d. įvyko LSDP frakcijos narės R. Šalaševičiūtės spaudos konferencija, skirta Pagalbinio apvaisinimo įstatymo įgyvendinimo klausimams aptarti.
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos, Teisės ir teisėtvarkos komiteto narės, buvusio sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės tvirtinimu, pagalbinio apvaisinimo procedūros kompensavimas turi būti labai aiškus visoms Lietuvos šeimos, siekiančioms pagaliau sulaukti valstybės pagalbos susilaukti vaikų. Pasak jo, kompensavimas turi būti šimtaprocentinis, t.y. padengiantis reikalingų medicinių tyrimų, visų pačios procedūros ciklų iki sėkmingo jos užbaigimo (embriono perkėlimo į moters gimdą) ir būtinų vaistų kaštus, o jo tvarka turi būti pataisyta ir patiklsinta nedelsiant, kad Lietuvos šeimos, kuo greičiau galėtų naudotis Pagalbinio apvaisinimo įstatymo, kurio buvo siekiama priimti net 15 metų, privalumais.
Pernai rugsėjį praėjusios kadencijos Seimas priėmė progresyvų Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuris neriboja sukuriamų embrionų skaičiaus ir pagal kurį šeimos turi teisę gauti kompensacijas iš valstybės už nevaisingumo gydymo paslaugas. Įstatymas įsigaliojo nuo sausio 1 d., jo įgyvendinimo tvarka parengta, tačiau realiai įstatymas dar nepradėjo veikti, nes gydymo įstaigos neturi tam reikalingų licenzijų,o pagalbiniam apvaisinimui reikalingų vaistų kompensavimo tvarka iki šiol nėra aiški. Be to, šių metų sausio 17 d. naujosios kadencijos priėmė Pagalbinio įstatymo pataisas, reguliuojančias embrionų donorystę, kurios įsigaliojo nuo vasario 1 d. ir kurios sukuria papildomus įstatymo įgyvendinimo iššūkius.
Vaisingumo asociacijos vadovė  Rūta Vyšniauskaitė, atstovaujanti pacientų interesams, pabrėžė, kad pagalbinio apvaisinimo procedūros kompensavimo tvarka yra nepakankama, diskriminacinė, neužtikrinanti prieinamumo ir neatitinkankti pacientų lūkesčių.
 
2017 m. vasario 2 d. Seimo spaudos konferencijų salėje įvyko mano organizuota spaudos konferencija
Atsižvelgdama į spaudos konferencijos metu pateiktas pastabas raštu kreipiausi į Sveikatos apsaugos ministrą
SAM savo atsakyme teigia, kad vaistai reikalingi pagalbiniam apvaisinimui šiuo metu yra svarstomi ir artimiausiu metu bus kompensuojami. Taip pat minima, kad buvo sudaryta darbo grupė, kuri parengė Aprašą ir kitus su pagalbiniu apvaisinimu susijusius teisės aktus. Darbo grupė taip pat aptarė, kad lytinių ląstelių ir embrionų šaldymas nėra draudiminis įvykis, tad už tai negali būti mokama PSDF biudžeto lėšomis.
Norėčiau pažymėti, kad tiek pacientų organizacijos tiek gydytojai specialistai svarstant Pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimą Lietuvoje, ne kartą yra išreiškę būtinybę lytinių ląstelių ir embrionų šaldymo paslaugą kompensuoti, nes tai yra neatsiejama pagalbinio apvaisinimo procedūros dalis.
Apgailestauju, kad SAM savo atsakyme nepateikė argumentų, kodėl Pagalbinio apvaisinimo paslaugos bus apmokamos tik poroms, kurios neturi bendrų biologinių vaikų. Tačiau ką daryti poroms, kurios auginą negalią turintį vaiką ir nori pasinaudoti preimplantacine diagnostika. Juk tokiais atvejais šios poros negalės pasinaudoti Pagalbinio apvaisinimo procedūra apmokama iš PSDF biudžeto lėšų.
Labai tikiuosi, kad SAM ras būdus kaip minėtas problemas ištaisyti ir pacientams Pagalbinio apvaisinimo paslaugos bus prieinamos visa apimtimi.

 

19-a leciono (pamoka)

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Pinu trispalvę

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Vaikų vasara muziejuje
Su Lietuvos vardu lūpose...

Su Lietuvos vardu lūpose...

Tiksi laikrodis, skaičiuodamas sekundes, dienas, mėnesius, metus, laiko dulkėmis užklodamas prisiminimus, džiaugsmus ir skausmus, juk laikas visagalis, bet ar visagalis jis, kai eidamas gatve sutinki Motiną, kurios širdyje laikas...

Reklama