NAUJIENOS

Statinius būtina pritaikyti neįgaliesiems


Miestas:
Šiuo metu pagal galiojantį Statybos įstatymą remontuojamų, rekonstruojamų statinių (išskyrus kapitalinį remontą) pritaikyti neįgaliesiems nėra privaloma. Seimo narės Rimantė Šalaševičiūtė ir Irena Šiaulienė yra pateikusios šio įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma, kad pastatai ir inžineriniai statiniai, kurių sąrašą tvirtina Vyriausybės ar jos įgaliota institucija ir kuriuose statybos darbai vykdomi pagal paprastojo remonto projektą arba paprastojo remonto aprašą, būtų pritaikyti specialiesiems neįgaliųjų poreikiams.
„Įstatymo projekto rengimą paskatino poreikis intensyviau pritaikyti statinius ir jų aplinką neįgaliesiems. Šiuo metu dar didelė dalis viešosios paskirties statinių vis dar neprieinami negalią turintiems asmenims, ypač judantiems neįgaliojo vežimėlio pagalba. Yra ne vienas pavyzdys, kad vyksta didelės apimties paprastojo remonto darbai, tačiau remontuojami viešos paskirties statiniai nėra pritaikomi neįgaliesiems. Neįgaliųjų nevyriausybinės organizacijos, vykdydamos aplinkos pritaikymo neįgaliesiems tyrimus nustatė, kad daugiau nei 50 procentų gydymo, švietimo ir kitų itin svarbių neįgaliesiems viešosios paskirties įstaigų nėra pritaikytos arba pritaikytos tik iš dalies“, – aplinkybes, paskatinusias rengti įstatymo pakeitimo projektą apžvelgia Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė..
Šiuo metu atnaujinamų statinių dalys, didžiąja dalimi tokios kaip įėjimai iš lauko, laiptinių durys, liftai – nėra pritaikomi neįgaliesiems. Seimo narės pastebėjimu, pritaikius aplinką neįgaliesiems, ji tampa patogi ir daugeliui kitų daugiabučių gyventojų – senyvo amžiaus žmonėms, tėvams, stumiantiems vaikų vežimėlius ir kt.
Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių komitetas 2016 m. apsvarstęs pirmąją Lietuvos ataskaitą dėl Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimo ir įvertinęs Lietuvoje aplinkos pritaikymo neįgaliesiems situaciją rekomendavo užtikrinti, kad įstatymuose būtų numatytas  fizinis, aplinkos ir informacijos bei komunikacijos prieinamumas visiems neįgaliesiems, būtų numatytos atgrasančios priemonės ir įgyvendinimo mechanizmai, būtų stabdomas Europos Sąjungos struktūrinių ir investicinių fondų naudojimas statiniams, interneto svetainėms ir kitiems dalykams, kurie nėra prieinami.  
„Teikiamu įstatymo projektu siūlome įteisinti prievolę statinius pritaikyti neįgaliesiems ne tik, kai  jie projektuojami, naujai statomi, rekonstruojami ar kapitališkai remontuojami, bet ir kai vykdomas paprastasis (einamasis) remontas, jei remontuojama daugiau nei 10 proc. statinio, statinio pritaikymo neįgaliųjų reikmėms darbų išlaidos neviršija 50 proc. bendrų remonto darbų išlaidų ir  remontuojama bent vienas iš statinių ar jų priklausinių: automobilių saugykla ar stovėjimo aikštelė, priėjimas prie statinio, pagrindinis įėjimas į statinį, statinio sanitarinės patalpos, koridorius, praėjimai tarp statinio patalpų (durys, slenksčiai ir pan.), perėjimai tarp pastato aukštų, gyvenamosios patalpos ir lankytojams skirtos patalpos. Šiems darbams vykdyti asociacija pateiktų rašytinį pritarimą“, – pabrėžia Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė.
Vyriausybė šiai siūlomai pataisai pateikė teigiamą išvadą.

Parengė
Genovaitė Paulikaitė
 

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Lietiniai su vištiena ir pievagrybiais

Nuostabaus skonio kreminis tortas be kepimo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama