NAUJIENOS

Sergančius sunkiomis ligomis vaikus slaugantiems šeimos nariams išmokas numatoma mokėti ilgiau


Miestas:
Galiojantis Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas numato maksimalų 120 dienų slaugymo laikotarpį, slaugant vaiką,  sergantį sunkiomis ligomis, kurių sąrašas patvirtintas sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministro, iki 18 metų stacionare, ambulatoriškai ar reabilitacijos įstaigose. Šis slaugymo laikotarpis neatitiko pacientų,
sergančių kai kuriomis ligomis, reikalaujančiomis ilgalaikio aktyvaus gydymo ir/ar reabilitacijos (pvz.: būklės po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų, onkologinių susirgimų, sunkių traumų), poreikių, kadangi minėtų ligų aktyvaus gydymo ir (ar) reabilitacijos procesas gali būti ilgesnis. Atsižvelgdama į tai, buvau pasiūliusi minėto įstatymo pataisas, kurios numatytų prailginti šio slaugymo laikotarpio trukmę iki vienerių metų.
Sunkių ligų sąrašas vaikams iki 18 metų, kuris patvirtintas sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrų įsakymu, nebuvo atnaujintas daugiau nei 10 metų. Teikiau, kad tikslinga sąraše esančias ligas diferencijuoti, sudarant du sąrašus nurodančius ligas, kurių atveju slaugymo laikotarpis galėtų būti tęsiamas iki vienerių metų ir 120 dienų, atitinkamai. Todėl lygiagrečiai siūliau peržiūrėti ir atnaujinti sunkių ligų sąrašą. Mano maymu, kriterijai ligoms ar būklėms, kurių metu galiotų maksimali slaugymo laikotarpio trukmė iki vienerių metų turėtų būti tikėtina aktyvaus gydymo ir (ar) reabilitacijos trukmė bei tikėtinas tęstinio slaugos poreikio nebuvimas po aktyvaus gydymo ir (ar) reabilitacijos. Šiai ligų grupei turėtų priklausyti onkohematologinės vaikų ligos, būklė po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos ir sunkios traumos (politraumos).
Taip pat siūliau numatyti galimybę išimtinais atvejais pratęsti slaugymo laikotarpio trukmę (maksimaliai iki vienerių metų) ir tų retų ligų ar būklių atveju, kurios nebūtų numatytos sunkių ligų sąraše, tokio sprendimo priėmimo teisę suteikiant tretinio lygio sveikatos priežiūros įstaigų gydytojų konsultacinei komisijai, atsižvelgiant į anksčiau minėtus kriterijus.
Džiaugiuosi, kad Seimas po svarstymo pritarė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisoms, kuriomis numatoma sergančius sunkiomis ir ypač sunkiomis ligomis vaikus slaugantiems šeimos nariams mokėti ligos socialinio draudimo išmoką ilgesnį laikotarpį. Be to, teisę gauti ligos išmokas šiais atvejais įgis ir apdrausti seneliai.
Šeimos nariams, slaugantiems vaiką iki 18 metų, sergantį ypač sunkiomis ligomis, išmoka iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų būtų pradedama mokėti nuo pirmosios slaugymo dienos ir mokama visą reikalingą slaugymo laikotarpį, bet ne ilgiau kaip 364 kalendorines dienas.
Slaugantiems vaiką iki 18 metų, sergantį sunkiomis ligomis, išmoka būtų mokama ne ilgiau kaip 180 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo pirmosios slaugymo dienos.
Pasibaigus minėtiems ligos išmokos mokėjimo terminams, toliau ligos išmoka už to paties vaiko, sergančio ypač sunkia liga ar sunkia liga slaugymą, būtų mokama ne ilgiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
Taip pat numatyta, kad slaugantiems vaiką iki 18 metų, sergantį ligomis, dėl kurių nustatytas sunkus neįgalumo lygis, ligos išmokos būtų mokamos ne daugiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.
Teisė tvirtinti ypač sunkių ligų sąrašą, kaip ir sunkių ligų sąrašą, suteikiama sveikatos apsaugos ministras ir socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Šiuo metu sunkiomis ligomis sergančius vaikus slaugantys šeimos nariai socialinio draudimo išmokas gali gauti ne daugiau kaip 120 dienų per kalendorinius metus.

Po svarstymo už įstatymo pakeitimus balsavo 93 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras. Tam, kad jie būtų priimti, Seimas turės balsuoti dar kartą.
 
Rimantė Šalaševičiūtė
Seimo narė
 

Tėvo dieną švęskime kitaip

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Lietiniai su vištiena ir pievagrybiais

Nuostabaus skonio kreminis tortas be kepimo

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Kviečiame išgirsti, paragauti, pajausti
Reklama