NAUJIENOS

Pažinkime kaimynus: Bauskė

Kategorija:
Keturios Lietuvos ir keturios Latvijos savivaldybės šią vasarą kvietė keliauti po Žiemgalos kraštą. Tai jau dvejus metus vykęs projektas. Nors šių metų keliautojams dovanos jau išdalintos, bet šios iniciatyvos autorė Bauskės turizmo informacijos centro vadovė Inese Turkupole-Zilpure įsitikinusi – ir kitą vasarą savivaldybės pakvies pakeliauti po šį nuostabų ir turtingą kraštą. Su ja ir kalbamės apie lietuvių ir latvių bendrą projektą ir Bauskės lankytinas ir įdomias vietas.
 Inese, jau dvejus metus, Jūsų iniciatyva, Lietuvos ir Latvijos gyventojai kviečiami keliauti po Žiemgalos kraštą. Kai gimė Jums ši idėja?
Kiekvienų metų rugsėjo-spalio mėnesį apgalvojame, ką galime pasiūlyti žmonės, kad sudomintume juos savo kraštu. Kadangi artėjo ir Lietuvos, ir Latvijos nepriklausomybės atkūrimo šimtosios metinės, kilo mintis kažką parengti ir kelionių mėgėjams pasiūlyti kartu su lietuviais. Juo labiau, kad tarp Lietuvos ir Latvijos savivaldybių jau buvo užsimezgęs bendradarbiavimas. Gal tik kiek formalus. Nuvažiuoja delegacijos, pasisvečiuoja dieną – kitą, sudalyvauja kokiame renginyje ir viskas nurimsta iki kito karto. Norėjosi, kad savivaldybių bendradarbiavimą pajustų žmonės. Turizmas yra ta sritis, kuri padeda geriau pažinti vienas kitą. Supratome, kad tą idėją reikia pristatyti merams. Iš pradžių mes planavome steigti nedidelius prizus, bet kai susitikom su merais, jie pasiūlė sumanymą pakelti į kitą lygmenį. Kiekviena savivaldybė įsipareigojo įsteigti prizus – dviračius. Taip ir prasidėjo.
Projekte dalyvaujančių savivaldybių merų, administracijos direktorių draugystė iš formalios peraugo į asmeninę bičiulystę, o kraštu susidomėjo nemažai Lietuvos ir Latvijos gyventojų.
Kaip sudarote maršrutus, kuriais kviečiate keliauti po Žiemgalą?
Kadangi stengėmės kuo daugiau žmonių sudominti Žiemgalos kraštu, sudarydami maršrutus įtraukėme nemaži objektų, kurių lankymas nemokamas, kad ir mažesnes pajamas turintis žmogus galėtų keliauti, surinkti lipdukus ir pretenduoti į prizą.
Matome, kad žmonėms tos kelionės patiko. Kaip mums teigia daugelis šia akcija susidomėjusių Latvijos gyventojų, apie daugelį objektų Lietuvoje jie net nežinojo, o jei ir žinojo, iki jų neketino važiuoti.
Kadangi projektas vyko antrus metus, kaip keičiasi žmonių susidomėjimas Žiemgala?
Šiais metais susidomėjimas didesnis. Pernai buvo pateiktos tik 94 anketos, o šiemet 128. Tačiau žinome, kad labai daug anketų  nesugrąžino, kiti tik aplankė dalį objektų. Aktyvesni lietuviai. Idėja, kad tai turi būti bendras maršrutas, pasiteisino. Nors akcija pasibaigė, bet juk objektus galima ir toliau lankyti.
Kai pradėjome įgyvendinti šią idėją, kolegos mums ir sakė, kad tūkstantinių srautų nesitikėtume. Tad sugrąžintų anketų skaičius, manau, gana normalus.
Kuo įdomi Bauskė?
Bauskė labai senas miestas, kurio istorija prasideda nuo 1609 metų. Miestas turi įdomų senamiestį, kuriame išlikęs senovinis miesto išplanavimas – taisyklingas gatvių išdėstymas.  Centrinės aikštės centre stovi miesto Rotušė – XVII amžiaus statinys. Čia yra senoviškos svarstyklės ir kiekvienas lankytojas gali sužinoti savo svorį senaisiais svorio matais, kai dar nebuvo naudojamas kilogramas. Yra Bauskės muziejus, primenantis Bauskės istoriją. Jame yra ir įvairių amžių žaisliukų ekspozicija. Galima užsisakyti ir nedidelę programą. Pas mus yra automobilių muziejus. Čia galima pamatyti įdomiausius, seniausius bei gražiausius įvairių laikotarpių  automobilių modelius. Ryškus architektūros ir religijos paminklas – Šv. Georgijaus cerkvė, pastatyta 1881 metais. Verta apsilankyti iš  griuvėsių atgimusioje Bauskės pilyje. Ją XV amžiuje pastatė  Livonijos ordinas, siekdamas apsiginti nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės puolimų. Pastačius pilį, aplink ją labai greitai apsigyveno žvejai ir prekybininkai, kurių dėka čia susikūrė miestas. Senoji renesanso stiliaus pilis atkurta tokia, kokia buvo ir naudojant senuosius statybos būdus.  Dabar čia galima susipažinti ne tik su istorijos faktais, bet ir su viduramžių kultūra. Pilyje siūlomos įvairios edukacinės į viduramžių laikus nukeliančios programos. Atsiranda ir įdomių iniciatyvų, pagyvinančių miestą. Praėjusią vasarą viena visuomeninė organizacija organizavo akciją, kurios metu išsiuvinėtomis rožėmis buvo papuošti senieji namai Rygos gatvėje. Ten rožės žydi ir miestą. Šiais metais pagarba buvo atiduota žvejybai, kuri neatsiejama nuo miesto kūrimosi.
Atvykus į Bauskę  galima užsukti pas triušių augintoją ir pasigrožėti šiais kailiniuotais gyvūnėliais. Mieste organizuojamos ekskursijos į alaus daryklą. Rengiamos sūrio, saldumynų degustacijos. Yra dvi nedidelės vyno daryklos, kurios taip pat priima turistus.
Paprastai, kai žmonės pravažiuoja po Bauskę, jiems atrodo, kad čia nelabai ką ir galima pažiūrėti, bet kai pamato, sako, kad labai daug ko jie apie Bauskę nežinojo.
O kaip galima užsisakyti ekskursijas ir edukacines programas, padedančias geriau pažinti Bauskę?
Be abejo, galima pasiskambinti į Bauskės turizmo informacijos centrą ir mes pakonsultuosime, ką galima pasižiūrėti ir ką galima užsisakyti. Mes visada laukiame kaimynų ir esame pasirengę parodyti tai, kuo mes patys džiaugiamės.

Kalbino
Genovaitė Paulikaitė
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama