NAUJIENOS

Paliks jus be žado: astronomus pakerėjo nauji „Kūrybos stulpų“ vaizdai

Kategorija:

Miestas:
NASA kosminio teleskopo „Hubble“ 1995 metais užfiksuotas Erelio ūkas ir įžymieji „Kūrybos stulpai“ yra vienas žinomiausių astronomijos kadrų.
Jie ir dabar atrodo įspūdingai, tačiau naujausias NASA paviešintas Erelio ūko vaizdas visus palieka be žado.
Tiesiog nuostabioje nuotraukoje galime matyti spinduliuojančius „Kūrybos stulpus“ ir kaip infraraudonųjų spindulių šviesa skverbiasi pro dulkes ir dujas, taip sukurdamos įspūdingą melsvą šešėlį.

NASA tvirtina, kad šiame nežemiškame vaizde galime įžvelgti, kaip „Kūrybos stulpuose užgimsta naujos žvaigždės“.
Pirmą kartą Erelio ūkas atrastas dar 1745-aisiais, šveicarų astronomo Jean-Philippe Loys de Chéseaux. Erelio ūkas nuo Žemės yra nutolęs maždaug 7000 šviesmečių.
Tuo tarpu „Kūrimo stulpai“ savo pavadinimą gavo po to, kai Arizonos valtijos mokslininkai Jeff Hesteris ir Paul Scowenas padarė nuotrauką, kurioje matyti didžiuliai stulpai.
Jie buvo žvaigždžių formavimosi proceso dalis. Tuo pačiu metu šiuos stulpus ardė gretimų intensyvių žvaigždžių skleidžiama intensyvus ultravioletinis spinduliavimas.

Iš nuotraukoje užfiksuotų stulpų vienas buvo net 4-5 šviesmečių aukščio, o iš debesų matomi atsikišimai yra didesni už visą Saulės sistemą.
Už šių atsikišimų esančias dujas nuo ultravioletinio spinduliavimo saugo vandenilio dujų darinys. Šios vandenilio dujos yra tankesnės nei išorėje esančios dujos, todėl ilgainiui darinyje ima formuotis prožvaigždės.

1995-ųjų nuotrauka yra įspūdinga, bet dabartinė Erelio ūko ir tokių detalių „Kūrybos stulpų“ nuotrauka tampa visų astronomijos mėgėjų naująja ikona.

http://www.technologijos.lt/

Pasiilgusiems pajūrio ir norintiems sulieknėti

Pinu trispalvę

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Vaikų vasara muziejuje
Su Lietuvos vardu lūpose...

Su Lietuvos vardu lūpose...

Tiksi laikrodis, skaičiuodamas sekundes, dienas, mėnesius, metus, laiko dulkėmis užklodamas prisiminimus, džiaugsmus ir skausmus, juk laikas visagalis, bet ar visagalis jis, kai eidamas gatve sutinki Motiną, kurios širdyje laikas...

Reklama