NAUJIENOS

Mokyklų šimtmečiai ir ateities baimę kelianti statistika

Kategorija:

Miestas:
Šie metai Mažeikių rajono Užlieknės pagrindinei mokyklai – ne eiliniai. Mokykla švenčia šimtąsias metines.
„Mokykla buvo atidaryta ūkininko Antano Virkučio name. Paskui, daugėjant mokinių, mokykla kėlėsi į kitų ūkininkų namus. 1965 metais buvo pastatytas dabartinis mokyklos pastatas“, – mokyklos istoriją trumpai pristato direktorė Emilija Kersnauskienė, vadovaujanti nuo  2001 metų.
Pasveikinti mokyklos bendruomenės atvyko Seimo narys Valius Ąžuolas, Europos parlamento Bronio Ropės ir Seimo nario Kęstučio Bartkevičiaus padėjėjai, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Šiurys ir kiti svečiai.  „Į šventę suvažiavo labai daug buvusių mokinių, buvusių mokytojų, mokyklos vadovų. Atvyko ir pirmoji Užlieknės mokyklos direktorė“, – įspūdžiais dalijasi pašnekovė. Ji yra penktoji šios mokyklos vadovė.
Užlieknės mokykloje kelionę į žinių pasaulį yra pradėję nemažai Lietuvai svarbių žmonių. Tarp jų ir kalbininkas Aleksas Girdenis, lankęs Užlieknės pradinę mokyklą.
„Šimtas metų žmogaus gyvenime yra labai daug. Per tą laiką buvo visko. Ir sėkmių, ir nesėkmių. Yra laimėjimų. Nestovime vietoje. Visą laiką einame pirmyn. Mokykla – mano gyvenimo dalis. Mano didžiausias džiaugsmas – mokiniai, esami ir  buvę mokytojai, kiti mokyklos darbuotojai. Esu visiems labai dėkinga, kad esame kartu, kad bendraujame, kad vienas kitam padedame.  Mokykla visais laikais buvo kaimo žiburėlis, pagyvinantis kaimo gyvenimą“, –  mintimis dalijasi Emilija Kersnauskienė, pedagogės kelią pradėjusi vos baigusi Ylakių vidurinę mokyklą. Prisireikė pavaduoti mokytoją ir pasiūlė jai padirbėti. „Nuo to laiko taip ir likau mokykloje. Esu matematikos mokytoja. Iš pradžių dirbau mokytoja. Tik kai pati mokiausi mokykloje, visai kitaip įsivaizdavau mokytojo darbą. Tada man atrodė, kad mokytojo darbas labai lengvas.  Pasiėmei raudoną pieštuką, ištaisei vaikų klaidas ir esi laisvas.  O pasirodo, šis darbas gerokai sunkesnis, reikalaujantis ir daug laiko, ir daug jėgų, – sako pedagogė, o priduria, kad per visus darbo mokykloje metus vadovaujasi tvirta nuostata vaikus vertinti pagal žinias, o ne pagal tai, kas jo tėvai, kokia jų socialinė padėtis. – Man visi vaikai lygius. Neskirstau ir mokytojų. Visi dirbame, visi stengiamės. Visi darome klaidų. Ir aš pati jų darau. Manau, laimingas tas žmogus, kuris neklysta. Ir visada stengiuosi laikytis savo žodžio.“
Visą laiką dirbanti kaimo mokyklose Emilija Kersnauskienė neslepia, kad per tą laiką kaimas labai ryškiai pasikeitė.  „Anksčiau kaimo vaikai, palyginti su miesto, buvo nepalyginamai geresni. Kaimo vaikai buvo šiltesni, nuoširdesni, atviriau bendraujantys. Dabar situacija kitokia. Pasikeitė ir vaikai, ir tėvai, – sako Užlieknės pagrindinės mokyklos, kurioje šiuo metu mokosi 90 mokinių, vadovė. – Yra nemažai mokinių, kurie neturi sąlygų mokytis. Todėl labai svarbu tokius vaikus motyvuoti siekti žinių. Suprantu, ne  visi vaikai vienodai gabūs, ne visi studijuos aukštosiose mokyklose,  bet juk gal geriau išauginti gerą statybininką, o ne prastą inžinierių, kuriam vadovaujant pastatytas namas sugriūna?“
Direktorė pasidžiaugia, kad kitos mokyklos, ar tai būtų gimnazija, ar profesinė mokykla, neturi priekaištų Užlieknės mokyklai dėl vaikų parengimo.
„ Jei per visus darbo mokykloje metus padėjau surasti savo kelią bent dešimčiai vaikų, manau, gyvenu ne beprasmiškai“, – sako mokyklos direktorė ir pasidalija vienu svarbiausių lūkesčiu – kad mokykla išliktų, kad neužgestų jos langai.

 Žiupsnelis statistikos pamąstymui

1919 metais Lietuvoje buvo apie 900 pradžios mokyklų. 1920 Lietuvoje jau veikė 16 gimnazijų, 22 progimnazijos, 16 vidurinių mokyklų, iš jų 15 privačių. 1922 Steigiamasis Seimas priėmė Pradžios mokyklų įstatymą, pagal kurį nemokamas keturmetis pradinis mokslas tapo privalomas visiems 7–11 metų vaikams. 1926 buvo 2360 pradinių mokyklų, kuriose mokėsi131 700 mokinių, 65 progimnazijos, jose mokėsi 7 400 mokinių, 46 gimnazijos, jose mokėsi 15 400 mokinių. 1929–1930 buvo 2386 pradinės mokyklos. Po šimto metų turime priešingą vaizdą – mokyklų skaičius sparčiai mažėja. skaičius Nuo 2014 metais buvusių 1 202 bendrojo ugdymo mokyklų skaičius sumažėjo iki 1 089. Toks jų skaičius bebuvo 2018 metais, o 2019 metais šalyje veikia 1 009. Statistikos, kiek 1919 metais veikusių mokyklų sulaukė šimtmečio, nepavyko surasti.

Karolina Baltmiškė
Nuotraukose – Užlieknės pagrindinės mokyklos jubiliejaus akimirkos
Nuotraukos – Užlieknės pagrindinės mokyklos
 
Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama