NAUJIENOS

Jūratė Baltrūnaitė: ar merginai draugauti su svaigalus vartojančiu vaikinu?

Kategorija:

Miestas:
Paauglė mergina rašo: „Turiu vaikiną, kuris mane labai traukia, su kuriuo draugauju jau metus laiko, tačiau jis savaitgaliais vartoja svaiginamąsias priemones ir sako man, kai ateis vasara, to nebedarys. Kaip ir ne daug kartų, bet vis tiek vartoja. Pati nenoriu trauktis į šį dalyką. Suprantu, kad tai nėra gerai, bet palikti jo negaliu, nes noriu jam padėti, jaučiu, kad mane laiko prisirišimas. Ką man daryti?" Įžvalgomis šiuo klausimu dalijasi psichologė Jūratė Baltrūnaitė  .
Tai dažnai pasitaikanti situacija. Tik iš vaikino elgesio ir poelgių galima spręsti apie jo norą keistis, ne iš jo žodžių. Vaikinas sako, kad vasarą to nebedarys. Kam laukti vasaros? Be to, jei vaikinas ir nori nustoti vartoti kiek jis tą sugebės padaryti? Juk paprastai vartojama su draugais, tai tam tikras laisvalaikio leidimo būdas, gyvenimo stilius. Kiek vaikinas turi vidinės jėgos keisti savo įpročius? Ar jis deda kokias nors pastangas šia kryptimi jau dabar? Ar mažina vartojimo kiekį? Ar vengia svaigalus vartojančių draugų?
 
Džiugina merginos sąmoningumas, jos nenoras „trauktis į šį dalyką“, supratimas, kad „tai nėra gerai”. Tai rodo tam tikrą jos brandumą, tinkamą vertybių rinkimąsi. Tuo labiau noras padėti vaikinui rodo jos geraširdiškumą, atsakomybės jausmą. Vis dėlto reikia suprasti, kad jei jis nenorės pats keisti savo įpročių – ji negalės jam padėti. Ir niekas negalės jam padėti. Ir ar jis nori, kad jam kažkas padėtų? Kad ji jam padėtų?
Merginos „prisirišimas“ yra jos pasirinkimas. Pasirinkimas būti laikoma. Tebūnie tai ir nesąmoningas, bet pasirinkimas. Klausimas paauglei: ar ji nori būti laikoma prisirišimo? Kiek ji turi motyvacijos kažką keisti santykiuose? Jei turi motyvacijos – tai prireikus suras ir jėgų, vidinių resursų, pagalbos išeiti iš santykių.  Jei ji nori likti santykiuose – turi suprasti, kad ji pati yra didelėje rizikoje, nes žinia, kad bendraamžių įtaka paaugliams yra labai stipri. Šiuo atveju įtaka, tikėtina, būtų neigiama.
 
Parengė
Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt
Nuotrauka– asm.pašnekovės archyvas
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama