NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Vidurio Rytai – Šiaurės Korėja – Kinija


Miestas:
 Vidurio Rytai
 
Faktai:
 
JAV traukiasi iš sutarties su Iranu ir perkelia ambasadą Izraelyje į Jeruzalę. Izraelis mini savo valstybės jubiliejų, plečiantis palestiniečių protestams.
 
Diagnozė:
 
Dabartin situacija - mokestis už praeities politines klaidas, kurių vis nenorima pripažinti, ypač Europoje. Prieš 70 metų Jungtinių Tautų taikos regione planas numatė įkurti istorinėje Palestinoje dvi valstybes. Žydai sutiko su planu ir savąją valstybė įkūrė, arabai pasirinko ne savos valstybės kūrimo, o žydų valstybės likvidavimo planą.Realijos byloja, kad žydų valstybė mini jubiliejų, o arabai ją vis nori sunaikinti, užuot priėmę dviejų valstybių konceptą.
 
JAV nuosekliai rėmė Izraelį ir JT taikos planą, SSSR pradžioje sveikino žydų valstybės įkūrimą, vėliaupalaikė arabus, šiandieninė Rusija blaškosi, remdama tiks Asadą ir prekiaudama su Iranu, tiek ir nenorėdama „atiduoti“ Izraelio amerikiečiams.

 
Europos šalys daugiausiai remia ne kokį nors galutinį politinį projektą, o veikiau vadinamąjį stabilumą. Jos lyg ir palaiko arabų valstybės „įforminimą“ Palestinoje, tačiau nenori pasirodyti antisemitiškos, tad negali labai atvirai remti  palestiniečių „teisingos“ kovos, juolab, kad arabai kelia vis daugiau sunkiai sprendžiamų problemų. Europiečiai nori ne kariauti su Iranu, o prekiauti, tačiau tai reiškia susitaikymą su neprognozuojamu režimu.
 
Izraeliui taip pat neramu - jis gali laimėti karą prieš kaimynus, bet ne visada laimi taiką.
 
 
Šiaurės Korėja
 
Faktas:
 
Praėjus visai nedaug laiko po oficialaus Šiaurės Korėjos diktatoriaus vizito Pekine, Kim Jong Unas slapta susitiko su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu. Po to „nusprendė“ ir vėl įšaldyti santykius su Pietų Korėja.
 
Diagnozė:
 
Susitikimas be jokios „pompos“ ir oficialus protokolo vyko Kinijos pasienio mieste Daliane. Ar tai sąmokslas, ar tiesiog konsultacijos? Pietų Korėjos informacijos kanalai teigia, kad Kimas gavo iš Pietų Korėjos „licenciją“ ekonominiams ryšiams su Pietų kaimyne, tad dabar turi pasitarti su Kinija, kaip elgtis. Kinijai geri turėti vasalą pavadintą Šiaurės Korėja, tačiau vasalas pastaraisiais metai nebuvo toks paklusnius, kaip Pekino valdžiai norėtųsi. Gal būt Pekinas liepė tiesiog nieko nekeisti ir gerai pagalvoti, ar numatytas susitikimas su JAV prezidentu ne per ankstyvas. Šiaurės Korėjos modernizacija, jei tokia prasidės, palies ir Rusiją, kuri yra neprieš „perpirkti“ šalį iš Kinijos įtakos. Taigi, nieko naujo šiame politikos fronte.
 
 
Kinija
 
Faktas:

 
Pirmasis Kinijoje pastatytas lėktuvnešis išplaukė vykdyti karinės misijos.
 
Diagnozė:
 
Drakonas nori plaukioti. Šalia jau anksčiau nupirktų lėktuvnešių atsirado “tėvynainis”. Pasak oficialios informacijos, lėktuvnešiai reikalingi įgyvendinti saugumo užduotis Pietų Kinijos jūroje ir Indijos vandenyne. Geopolitiškai tai reiškia Kinijos norą tapti karine jūrų valstybe. Pagal XIX amžiaus geopolitikos klasiką pasaulį valdo tas, kas valdo jūras. Iki šiol ši galia priklausė JAV ir jos sąjungininkams. SSSR “lokys” bandė plaukioti, tačiau Amerikos taip ir nenukonkuravo. Ar tai pavyks “drakonui” tuomet kai JAV tampa vis mažiau tolerantiška bandymams su ja konkuruoti?

Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama