NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Ukraina – Sirija – Rusija


Miestas:
 Ukraina

Faktai:
Prezidentas Petro Porošenka pasirašė įstatymą dėl Donbaso reintegracijos, kurį neseniai patvirtino Ukrainos Aukščiausioji Rada. Prezidentas pareiškė, kad įstatymas visiškai nesiejamas su tarptautiniais Ukrainos įsipareigojimais, įskaitant ir Minsko susitarimus. Petro Porošenka nurodė iki 2018 m. balandžio 1 d. pasirengti karinės operacijos Donbase formato pakeitimui.

Diagnozė:
 
Naujasis įstatymas apibrėžia Ukrainos valstybinę politiką Donbaso teritorijoje, Rusiją vadina „šalimi agresore“, o Kijevo nekontroliuojamas teritorijas šalies pietryčiuose pripažįsta „okupuotomis teritorijomis“. Rusija paskelbta atsakinga už Ukrainai padarytą moralinę ir materialinę žalą. Dokumentai, išduoti okupuotoje Donbaso teritorijoje, išskyrus mirties ir gimimo liudijimus, laikomi niekiniais. Įstatymas numato įsteigti jungtinį štabą Rusijos ginkluotai agresijai atremti ir suteikia teisėsaugininkams ir asmenims, dalyvaujantiems veiksmuose agresoriui atremti, teisę „ekstremalių situacijų atvejais naudoti ginklą ir kitas specialiąsias priemones prieš asmenis, pažeidžiančius įstatymą arba bandančius nelegaliai patekti į zoną, kurioje atliekami veiksmai, skirti agresoriui atremti“. Visa tai - pasiruošimas ryžtingiems veiksmams, nauja antiteroristinė operacija.
Tuo pat metu aktyvinamas JAV laivynas Juodojoje jūroje ir didinamas parengties stovis. Jungtinių Valstijų specialusis pasiuntinys Ukrainoje Kurt Volker nesako labai daug, bet žinoma, jog neseniai vykę Rusijos ir JAV atstovų susitikimai Dubajuje siunčia žinią, jog Minsko susitarimai neveikia, ir bus ieškoma kitokių sprendimo būdų. Gal taikos palaikymo, gal ir priešingai...

Sirija


Faktai:

Sostinės Damasko priemiestis – Rytų Guta (Ghouta) tapo naujausiu karo Sirijoje epicentru. Prezidento Assado pajėgos stengiasi grubiomis fizinėmis priemonėmis – bombardavimu ir tiesiog naikinimu visko, kas pasitaiko naikinimo mašinos kelyje.

Diagnozė:

Regiono krizė yra sudėtinga politinė-karinė „mišrainė“, tad jos „išgryninimas“ yra visų kariaujančių interesas. Sirijos oficialioji valdžia akivaizdžiai siekia baigti karą, kaip jie mano, su silpniausia jo grandimi – antivyriausybiniais sukilėliais. Rusija – prezidento Assado rėmėja – pasiūlė karą, kažkuo labai primenantį Donbaso įvykius – šiandien Rytų Gutos rajone kariauja jau nebe žinia kas nebežinia prieš ką, o civiliams siūloma bėgti ten, kur jie bus sunaikinti.
Sirijos režimui reikia skubėti, nes šalies šiaurėje jie jau turi turkus, kurie įgyvendina savo interesus, dykumoje tebesitęsia karas su Islamo valstybės likučiais, ginklų nesudėjo kurdai. Pranešama, kad artimiausiu laiku numatytas naujas „taikos derybų“ raundas Astanoje, kur atvyks Sirijos valdžios ir opozicijos atstovai. Aišku, kad Assadui paranku turėti geresnes „pradines sąlygas“.

Rusija

Faktai:

Maskva skubiai reorganizuoja ir modernizuoja savo 58-ją armiją – svarbiausią smogiamąją jėgą šalies pietuose. Armija papildyta dviem motorizuotomis pėstininkų divizijoms, išplėstos bazės Mozdoke ir Vladikaukaze, perdislokuojami daliniai Stavropolio ir Krasnodaro regionuose.
 
Diagnozė:
 
Ginkluotosios pajėgos pietuose gali būti stiprinamos ruošiantis aktyviems kariniams veiksmams Ukrainoje ar, labiau tikėtina, Kaukaze. Šiaurės Kaukaze neslopsta islamo valstybei prijaučiančių grupuočių judėjimas, tačiau armijos modernizavimas tankais rodo veikiau ketinimui vykdyti plataus masto operacijas prieš reguliariąsias kariuomenes. Ar tai naujo Kaukazo karo ženklai?
 

Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalų komitetopirmininko pavaduotojas
 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama