NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Marokas – Vokietija – Prancūzija


Miestas:
 Marokas
Faktas:
Marokas nutraukė diplomatinius santykius su Iranu, apkaltinęs šią šalį remiant Vakarų Sacharos “separatistus”.
 
Diagnozė:
Du didieji priešininkai regione – Iranas ir Saudo Arabija - kovoja dėl įtakos sferų, kartais tyčia silpnindamiir priešininko stovyklą. Marokas jau seniai aneksavo Vakarų Sacharą (tai de jure nepripažįstamas, bet de facto priimama), tačiau vakarų Sacharos vietiniai kovotojai nesudeda ginklų, sukurdami ilgalaikį “rusenantį” konfliktą. Šiitiškas Iranas su dideliu džiaugsmu silpnina sunitiškąjį Maroką, tačiau diplomatinių santykių nutraukimas šiandien yra tikrai per stipri reakcija.  Apžvalgininkai pastebi, kad tai ne pirmas konfliktas tarp šalių. Iranas buvo nutraukęs santykiai su maroku 1981 metais, kai pastarasis suteikė prieglobstį neverstajam Šachui, ir 2009, kai Marokas parėmė Bahreiną, tuo metu susikivirčijusį su Iranu. Marokas visada buvo laikomas nuosekliu JAV sąjungininku regione, tad ir šis faktas Iranui ne antraeilis.
 
Vokietija
Faktas:
Vokietijos ginkluotė yra katastrofiškai blogos kokybės. Karui neparuoštas nei vienas povandeninis laivas, veikia tik 10 iš 127 Eurofighter lėktuvai.
Diagnozė:

Pasak žurnalo Der Spiegel, Vokietijos ginkluotosios pajėgos yra veikiau biurokratinė nei karinė struktūra yra visiškai techniškai visai nepasiruošusi savo misijoms.Publikacijos apie prastą pasirengimą jau kuris laikas „drebina“ šalies žiniasklaidą. Pabrėžiama, kad 2017 metai krašto gynybai išleista 1,13 procento BVP, šiais planuojama – 1,22, t.y. kur kas mažiau nei du procentai. Vokietijos kariai, kaip žinia, šiuo metu yra ir Lietuvoje. Jų pasiruošimo būklė abejonių nekelia.
 
Prancūzija
Faktas:
Prezidentas Emmanuelis Macronas lankėsi Prancūzijos Ramiojo vandenyno teritorijoje - Naujojoje Kaledonijoje.
Diagnozė:
Vizitas simbolinis ir geopolitiškai reikšmingas. Šių metų pabaigoje Naujojoje Kaledonijoje turėtų įvykti referendumas dėl salos nepriklausomybės.  Tai nešiaip sau teritorija, tai strateginis objektas Prancūzijos Ramiajame vandenyje, iš esmės padedantis išlaikyti Prancūzijos, kaip didžiosios valstybės statusą. Prancūzija yra valstybė, formaliai valdanti teritorijas visose pasaulio laiko zonose, ji valdo ne tikmažas salas, bet kontroliuoja dideles vandens paviršiaus dalis kiekviename vandenyne
 
Macrono Prancūzija nori išlikti didžiąja valstybe, nori didinti įtaką Ramiajame vandenyne. Ji turi čia sąjungininkų ir konkurentų. Sąjungininkai – Australija ir Naujoji Zelandija – sutinkantys matyti kaimynystėje Prancūzijos valdą, o ne dar vieną nepriklausomą valstybę, kurią tikriausiai įtakos Kinija.

Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama