NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Čekija, Tunisas, Vidurio Rytai


Miestas:
 Čekijos Respublika
Faktai:
Čekijos Respublikos Prezidento rinkimuose pirmame ture daugiausia balsų surinko dabartinis šalies vadovas Milošas Zemanas. Už jį balsavo beveik 39 procentai rinkėjų, už antroje vietoje likusį Jiržį Drahošą – 27 proc.
Diagnozė:
Laimėtojas paaiškės antrame ture, tačiau jau dabar aišku, kad Kremlių glorifikuojantis ir gerokai senstelėjęs šalies vadovas „nušluosto nosį“ proeuropietiškam akademikui. Besibaiminantiems, kad „na taip“ balsuoja prancūzai ar britai, verta atkreipti dėmesį, kad ir Vidurio Europa savaip protestuoja prieš dabartinės Europos tvarką. Ji vis labiau autoritariška, tautiška ir nepaisanti Briuselio autoriteto.
 
Tunisas
Faktai:
Septintosios „arabų pavasario“ pradžios metinės Tunise pažymėtos masiniais protestais prieš šalies valdžią. Ginkluotosios pajėgos riaušėms malšinti telkiamos daugelyje didžiųjų miestų. Suimta per 800 demonstrantų, pranešama apie aukas.
Diagnozė:
Paskutinė „arabų pavasario“ sėkmės istorijai gręsia žlugimas. Valdžia skuba su sveikatos apsaugos bei skurdo mažinimo pažadais, tačiau didėja tikimybė, kad ir šioje šalyje valdžią perims radikalios islamistinės grupuotės.


Vidurio Rytai
Faktai:
Naujienų agentūros praneša apie Islamo valstybės smogikų planus plėsti savo tebekontroliuojamą teritoriją Sirijoje, pulti sostinę Damaską, Irako naftos gavybos centrą Kirkuką. Plečiasi islamistų kontroliojama teritorija Afganistane, stiprinamos bazės Jemene ir Filipinuose.
Diagnozė:
Pergalė prieš Islamo valstybė „atšvęsta“ gerokai per anksti. Islamo valstybė, kaip prieš kelis metus Al-Qaida yra pilnai pasiruoši ilgalaikiam partizaninam karui, kuriame silpnai administruojamas Irakas ir Sirija vėl gali tapti pralaiminčia puse. Kita vertus, didžiausi regiono konkurentai – Iranas ir Saudo Arabija nėra suinteresuoti Islamo valstybės „renesansu“, tad gali savaip sutarti dėl darbo pasidalijimo, kovojant prieš šią grupuotę. Islamo valstybės stiprėjimas vers JAV ir Rusiją pergrupuoti savo įtakojamas jėgas, kurios dar labiau sukomplikuos padėtį regione.

Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalųkomiteto pirmininko pavaduotojas

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama