NAUJIENOS

Geopolitikos diagnostika: Baltijos valsgtybės – Europa – Žaliavos ir pajamos


Miestas:
 Baltijos valstybės
 
Faktas:
 
Vašingtone įvyko JAV prezidento susitikimas su Estijos, Latvijos, Lietuvos prezidentais.
 
Diagnozė:
 
Aukščiausio lygio susitikimas Vašingtone surengtas Prezidento Donaldo Trumpo iniciatyva minint Baltijos valstybių nepriklausomybės šimtmetį ir siekiant dar kartą patvirtinti strateginę JAV partnerystę su Lietuva, Latvija ir Estija. Baltuosiuose rūmuose valstybių vadovai priėmė bendrą politinę deklaraciją, kurioje nubrėžtos JAV ir Baltijos šalių ateities bendradarbiavimo gairės.
 
Svarbus susitikimo signalas yra JAV atgrasomoji strategija ir NATO gynybos „skėčio“ garantijos. Jei prieš du dešimtmečius buvo klausiama, AR ginti Baltijos šalis, tai dabar sprendžiama – KAIP ginti. Formalūs reikalavimai mums labai nedideli – nešykštėti kelių procentų gynybai, laimėjimai ženklūs – mes pagaliau esame tikra Vakarų Europos valstybė.

 
 
Europa
 
Faktas:
 
Vokietija priėmė galutinį formalų sprendimą dėl Nord Stream II savo dalies statybos. Lenkija pasirašė $4.75 kontraktą gynybinės sistemos Patriot įsigijimui.
 
Diagnozė:
 
(Ne)priklausomybės nuo „vamzdžio“ klausimas aktualus visai Europai. Dvi skirtingos Europos ateities vizijos įgyvendinamos viena šalia kitos. Pirmoji paremta konceptu, kad Rusija yra strateginė Europos partnerė ir patikima žaliavų tiekėja. Su Rusija, kokia ji bebūtų, reikia draugauti. Tai Šaltojo karo džiaugsmingos pabaigos tęsinys, tos pabaigos, kuri pati savaime seniai baigėsi.
 
Antroji teigia, kad Europos saugumą reikia kurti atskirai nuo Rusijos, ši šalis yra BLOGIS, kurio negalima legalizuoti ir pavadinti GĖRIU, nuo kurio reikia gintis.
 
Istorijos pamokos byloja, kad draugystė su neeuropietiška Rusija niekam neatnešė nei turtų nė saugumo. Rusijos sulaikymo strategija sukūrė tai, ką šiandien vadiname Europos integracija ir Europos gerovė.Naujoji Europa jau nebe Vakaruose?
 
 
Žaliavos ir pajamos
 
Faktai:

 
Rusijos Rosneft“ ir Kinijos „PetroChina“ traukiasi iš Venesuelos. Kazachstane 10 iš 16 regionųmažinamas biudžetas (Astanoje – net 28procentais). Rusijos vyriausybė pirmame metų ketvirtyjeišeikvoti tris ketvirtadalius 2018 metų rezervo fondo (metams lieka tik apie milijardas dolerių rezervo)
 
Diagnozė:
 
Pasaulis mokosi gyventi be naftos. „Naftos dolerių šaltiniai senka visame pasaulyje. „Venesuelos scenarijus“ iždo tuštėjimas, biudžeto deficitai, totalus nuosmukis gali kartotis kitose šalyse, investavusiuose į resursų gavybą bei eksportą. Kažkada Afrikos šalys svajojo praturtėti nekurdamos jokios alternatyvos žaliavų gavybai ir liko skurdžios. Pamokos neišmoktos.
 
Egidijus Vareikis
Seimo Užsienio reikalųkomiteto pirmininko pavaduotojas
 

Braškinis pyragas – tortas

Šviežių bulvių plokštainis

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė
Nerimstanti teatro dvasia

Nerimstanti teatro dvasia

Birželio 26 d. Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Neringa Bulotaitė švenčia gražų jubiliejų – 60-metį! Ji – režisieriaus Jono Vaitkaus mokinė, studijavusi jo pirmajame „dešimtuke“ Lietuvos...

Reklama