NAUJIENOS

Bronius Markauskas: jei bus tvirti argumentai, tikiuosi, į savivaldybininkų siūlymus bus įsiklausyta

Kategorija:

Miestas:
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos iškeltas kandidatas į Klaipėdos rajono merus Bronius Markauskas, gimęs  1960 m. lapkričio 5 dieną, gavo 58 proc. rajono rinkėjų pasitikėjimą. Klaipėdos rajono gyventojai jį keturias kadencijas rinko tarybos nariu. 2006 metais Bronius Markauskas buvo išrinktas į Seimą, bet mandato atsisakė.  Nuo 2016 metų jis buvo Seimo narys, 2016–2018  metais dirbo žemės ūkio ministru. 2005–2011 metais – Žemės ūkio rūmų pirmininkas. Daug metų buvo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas, vadovavo Pieno tarybai prie Žemės ūkio ministerijos, Lietuvos nacionaliniam pienininkystės komitetui, taip pat Pasaulinės pienininkystės federacijos kongreso „Vilnius 2015“ organizaciniam komitetui.
 Gerbiamas Broniau, nors Seimo nario įgaliojimai balandžio 4 dieną jau sustabdyti, bet iki pirmojo tarybos posėdžio vis dar esate tarp Seimo ir savivaldybės. Tad kokiomis nuotaikomis šiomis dienomis gyvenate?
Geromis. Juk rinkimuose ir dalyvavau tikėdamas laimėti. Po rinkimų dalį laiko skiriu koalicijos formavimui, įvairių klausimų ir strateginių darbų derinimui su koalicijos partneriais. Vyksta daug ir įvairių susitikimų. Periodas išties įdomus. Kol buvau Seimo nariu, negalėjau pamiršti ir darbo Seime. Ir Europos reikalų komitete, ir Ekonomikos komitete esu kai kurių klausimų išvadų rengėjas. Tenka tuos darbus užbaiginėti, kad pasitraukimas iš Seimo būtų kuo sklandesnis.
Paminėjote koaliciją. Kokios politinės jėgos ją sudaro?
Formuodami koaliciją pirmiausią stengiamės atsižvelgti į rinkėjų pasirinkimą. Daugiausia mandatų gavo Tėvynės sąjungos –krikščionių demokratų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Lietuvos liberalų sąjūdžio sąrašai.  Iš tų partijų atstovų ir formuojame koaliciją.
Tad savivaldybės vadovybė gan stipriai keisis?
Tikriausiai kad taip. Ir jei bus tokia koalicija, kokia formuojasi, labai galimas dalykas, kad iš šiuo metu esančių savivaldybės vadovų nebeliks nė vieno žmogaus.
Kokią patirtį iš Seimo nario, ministro veiklos atsinešate į savivaldybę?
Keturias kadencijas dirbau Klaipėdos rajono tarybos nariu ir galiu šiek tiek lyginti Seimą ir rajono tarybą. Juk rajono taryba yra mini Seimas. Jos veikla labai panaši į Seimo veiklą. Joje yra ir valdančioji dauguma, ir opozicija, ir komitetai. Ir sprendimų priėmimas labai panašus kaip Seime. Taip, kaip Seimo nario mandatas yra laisvas, ir Seimo narys gali balsuoti taip, kaip jam atrodo, taip ir tarybos nario  niekas negali priversti balsuoti kitaip, negu jam atrodo teisinga.
Darbas ministerijoje šiek tiek skiriasi nuo darbo Seimo. Kadangi ministras suformuoja savo komandą, ministerijoje sprendimus priiminėti yra lengviau. Seime ir taryboje daugeliu atvejų yra kompromisų paieška. Pirmiausia kompromisų paieška valdančiojoje daugumoje, bet kalbamasi ir su opozicija, kad liktų kuo mažiau prieštaravimų.
Darbas savivaldybėje nuo Seimo, mano požiūriu, skiriasi tuo, kad tiek mero, tiek tarybos darbas yra konkretesnis. Noras daryti konkrečius darbus ir matyti tų darbų rezultatą ir buvo vienas svarbiausių mano dalyvavimo tiesioginiuose mero rinkimuose motyvas. Rajono žmonių gyvenimui didelę įtaką turi rajono tarybos sprendimai. Ir socialinių, ir infrastruktūros, ir dalies ekonominių klausimų sprendimas yra tarybos prioritetas.
Kadangi nuo Klaipėdos rajono nebuvote atitrūkęs, gal jau esate numatęs būtiniausius pokyčius, kurių reikėtų Klaipėdos rajono plėtrai?
Yra keletas spręstinų problemų. Vienas darbų, dėl kurio esame sutarę su būsimais koalicijos partneriais,  tai buvusios tarybos strateginių sprendimų peržiūra. Pirmiausia labai suabejojome daugiafunkcio centro Gargžduose būtinybe. Tiek mano, tiek koalicijos partnerių manymu, tokiam objektui skirti 23 mln. eurų yra didžiulė prabanga. Praėjusiais metais atlikta rajono gyventojų apklausa parodė, kad žmonėms svarbiau yra tai, ką jie mato kasdien išėję iš namų. Tai gatvių apšvietimas, šaligatviai, daugiabučių gyvenamųjų namų kiemai. Pagaliau daug metų nesprendžiamos problemos – tai Gargždų kultūros centro atnaujinimas, Gargždų autobusų stoties modernizavimas,  Gargždų parkas. Šie objektai labai svarbūs Gargždų miesto ir rajono gyventojams.
Kitas didelis iššūkis yra tai, kad mūsų rajonas yra Klaipėdos priemiestis.  Arčiausiai Klaipėdos esančioje priemiestinėje teritorijoje gyvena apie 20 tūkstančių gyventojų, bet ten nėra mokyklos, nėra vaikų darželio. Vietos darželyje laukia apie 400 vaikų ir reikėtų apie 700 vietų mokyklos..
Suprantame, kad tai labai didelės investicijos. Reikės kalbėti ir su Seimu, ir su Vyriausybe, įrodyti, kad tai yra strateginis objektas ir bandysime tartis dėl subsidijos iš valstybės biudžeto.
Kalbantis su savivaldybininkais labai dažnai tenka išgirsti teiginį, kad savivalda jaučia centrinės valdžios diktatą, norą kuo labiau centralizuoti ir per mažą dėmesį skiria regionams.  Į savivaldą ateinate iš centrinės valdžios. Tad gal savo patirtį Seime, Vyriausybėje, panaudosite savivaldai stiprinti?
Nelabai norėčiau sutikti dėl centrinės valdžios diktato. Šios kadencijos Seimas ir Vyriausybė bando dirbti kitaip.  Per pakankamai trumpą laiką mano kvietimu Klaipėdos rajone apsilankė keturi ministrai, du kartus buvo atvykęs premjeras. Buvo suplanuotas ir Seimo pirmininko vizitas.  Taip pat buvo atvykęs ir Seimo Švietimo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.  Taigi manau, kad šis Seimas ir Vyriausybė savo darbą bando priartinti prie regionų. Su susisiekimo ministru apžiūrėjome blogiausius rajono kelius, ir ministras pažadėjo  į regioninius kelius daugiau investuoti. Tikiuosi, kad ir toliau valdžios požiūris keisis ta linkme.
Be to, manau, savivaldybės turi labai rimtą instrumentą – tai Lietuvos savivaldybių asociaciją.  Asociacijos atstovai pastoviai dalyvauja Vyriausybės, Seimo komitetų posėdžiuose ir visada savivaldybėms yra galimybė pasakyti savo nuomonę. Norėtųsi, kad asociacija teiktų daugiau siūlymų, kokius įstatymus ir kaip reikėtų tobulinti, kad savivalda būtų laisvesnė, kad būtų didesnės regionų plėtros galimybės.
Per trumpą laiką pamačiau, kad keistinas naujas valstybės tarnybos įstatymas.  Esu įsitikinęs, kad rodant iniciatyvas, tiek Seimas, tiek Vyriausybė labai rimtai nagrinėtų asociacijos teikimus.
Reikėtų ir pačių savivaldybių didesnio aktyvumo. Manau, kad patirtis, įgyta dirbant Seime, Vyriausybėje, leis teikti siūlymus, reikalingus savivaldai stiprinti. Pagaliau, galima atvažiuoti į Vilnių ir kalbėti tiek su atskirais Seimo nariais, tiek su ministrais. Juk tiek Seimas, tiek, Vyriausybė, tiek savivaldybės dirbame žmonėms.  O savivaldybės yra arčiausiai žmonių esanti valdžios pakopa. Ir jei bus tvirti argumentai, tikiuosi, į savivaldybininkų siūlymus bus įsiklausyta.
Dėkoju už pokalbį. Sėkmės.
Živilė Akelaitytė
 
 Panašūs straipsniai:
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/mantas-varaska-kazlu-rudos-savivaldybes-taryba-esame-jauniausia-lietuvoje
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/vytautas-laurinaitis-igyvendindami-pradetus-projektus-paraleliai-deliojame-naujus-planus-
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/sigitas-miciulis-dirbame-ir-gyvename-del-lietuvos-o-ne-is-lietuvos
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/povilas-isoda-man-pavyko-irodyti-zmonems-kad-turiu-pakankamai-patirties-ir-suprantu-si-darba
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/dovydas-kaminskas-dekoju-tauragiskiams-uz-pasitikejima-%E2%80%93-tai-didziule-atsakomybe
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/vytas-jareckas-dirbsime-kad-si-valdzia-zmonems-butu-geriausia-uz-visas-iki-siol-buvusias
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/valentinas-tamulis-zmonems-reikia-paprasto-bendravimo
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/saulius-margis-kalbesimes-su-zmonemis-ir-didziausia-demesi-skirsime-tam-ko-labiausiai-jiems-reikia
http://www.manokrastas.lt/straipsnis/ausma-miskiniene-padarysiu-viska-kad-lazdiju-rajonas-butu-geriausia-vieta-kurtis-ir-ilseti-

 

Vėtrungių kelias

Politikų žodis

Virginija Vingrienė

Virginija Vingrienė

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis

Rimantė Šalaševičiūtė

Rimantė Šalaševičiūtė
Reklama